čustveno učenje in lutkovno gledališče
[slovenija]
Tema je povezovanje družboslovja in umetnosti s poučevanjem in učenjem socialno-čustvenih veščin z uporabo lutkovnega gledališča v zgodnjem otroškem izobraževanju. Poučevanje in učenje socialno-čustvenih veščin je bistvenega pomena za uspešno vključevanje in socializacijo otroka v socialno okolje. Socialne čustvene spretnosti, zlasti čustvene kompetence, so prav tako zelo pomembne za socialno vključenost in šolske dosežke. Učitelji vrtcev bi morali z različnimi metodami spodbujati učenje in poučevanje teh veščin. Dramska igra in ustvarjanje lutkovnih predstav sta odlični metodi za spodbujanje sposobnosti učencev za izvajanje, razumevanje in spoznavanje otrokove zaznave ter izražanje različnih tem skozi predstave za otroke. Lutkovne gledališke predstave imajo na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru dolgo tradicijo. Študenti resnično uživajo in se zabavajo v ustvarjalnem procesu priprave lutkovnih predstav. Prepričani smo, da je ta modul odlična priložnost za študente v zgodnjem otroštvu, da z inovativnimi in kreativnimi metodami poučijo otroke o pomembnih temah.
Študenti bodo:
– aktivno komunicirati v skupini in se učiti, kako sodelovati pri skupnih ciljih
– se povezujejo med seboj, razvijajo prijateljstva
– pridite do zdaj in obvladujte postopek predstave z različnih vidikov (režija, dramaturgija, oblikovanje, glasba, igranje, animacija)
– izdelava lutk za predstavo z uporabo različnih materialov
– pripraviti umetniško ustvarjanje in sodelovati v timu
– razpravljati o različnih definicijah čustev in opredelitvi čustev za predšolske otroke
– napišite kratke scenarije za predstavo
– uporabljati različne modalitete in animacijo
– pripravi dramsko igro z lutkami
– za javno predstavo uprizori dramsko igro z lutkami.
Metodologija učenja izkušenj bo temeljila na praktičnem delu v delavnicah z različnimi orodji in materiali, odrom in scenografijo.
Med predavanji bodo učitelji uporabljali način razprave, e-učenje (v razpoloženju), reševanje problemov, predstavitev in razlago.
Študentje se bodo med vajami za izvedbo vodili z načinom animacije in načinom integracije različnih modalitet, npr. petje, ples, igranje.
prvi teden: 7. do 13. oktobra
drugi teden: 14. do 20. oktobra
Program vključuje:
– nastanitev v dvojnih sobah v študentskem domu
– prevzem ob prihodu v Maribor
– obrok dobrodošlice
– lokalni prevoz
– obisk in potovanja, kot je predstavljeno v programu
– vsi potrebni materiali za delavnice
– organizacijski stroški
skupna cena je: 660 €
[Stroški bodo pokriti s podporo za Erasmus + (stranka ali v celoti). Preverite znesek donacije v vaši državi.]
Kje so razredi?
Vsi razredi bodo na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru.
Kje je nastanitev?
Namestitev študentov bo v domu, ki je poleg fakultete v študentskem kampusu.
Naslov: Gosposvetska cesta 89, 2000 Maribor (spletna stran: http://www.d-ddm.mb.edus.si)
Na voljo bodo dvoposteljne sobe s skupnimi kopalnicami (wi-fi, perilo, posteljnina, brisače).
Ostale pomembne opombe:
S seboj prinesite: otroške knjige o čustvih iz vaše države (zgodbe, legende, informativne knjige, psihološke knjige itd.), Športni copati, 2 majici za slikanje, črne (ozke) hlače, črna majica z dolgimi rokavi, črna nogavice in črni športni pragovi za lutkovno predstavo.
Preverite vreme in temperature v Sloveniji (Maribor) nekaj dni pred odhodom in vzemite s seboj ustrezna zgornja oblačila, tudi dežnik je lahko koristen.
Šola in modul
– šola je v univerzitetnem kampusu z okoli 14.000 študentov
– Univerza v Mariboru je s 17 fakultetami druga najstarejša in druga največja univerza v Sloveniji [splet: https://www.um.si/sl/Pages/default.aspx | promocijski video: https://www.youtube.com/watch?v=h9-OdXYI084]
– Pedagoška fakulteta ima okoli 1300 študentov in je središče izobraževanja učiteljev v regiji [splet: https://pef.um.si/145/home | promocijski video: https://www.youtube.com/embed/xqtxvSp20-Y]
– med modulom bomo eksperimentirali s čustvi, kreativnim razmišljanjem in kako izumiti zabavne in poučne predstave za predšolske otroke
– mentor izr. prof. Sabina Šinko, ki je strokovnjakinja za lutkarstvo, razvija predstave za otroke od 3 do 8 let in celo za otroke od 0 do 3 leta, kar je trenutno evropski trend v lutkovnem gledališču. Skupaj z mentorico izr. prof. dr. Marta Licardo načrtujejo izdajo ilustriranega čustvenega slovarja za predšolske otroke.
– med modulom načrtujemo en izlet na Pohorje in en kulturni dogodek v Lutkovnem gledališču z vodenim ogledom, ki razkrije nekatere skrivnosti za zaveso (po predstavi).
Mesto
Maribor je danes na turističnem zemljevidu sveta trdno umeščen kot (https://maribor-pohorje.si/about-maribor-and-tourist-destination.aspx):
– Evropska prestolnica kulture 2012;
– Evropska mladinska prestolnica Maribor 2013
– Festival Lent [http://www.festival-lent.si/sl/]
– ena izmed top 10 turističnih destinacij na svetu po mnenju različnih medijev v zadnjih nekaj letih;
– središče ene najhitreje rastočih destinacij v Sloveniji;
– v Mariboru je eno najboljših lutkovnih gledališč v Evropi z več kot štiri desetletja lutkovne tradicije [https://www.lg-mb.si/sl/about-theatre/]
– Umetnostna galerija Maribor, Pokrajinski muzej, Slovensko narodno gledališče Maribor
– v bližini šole je reka Drava z lepo potjo za rolanje, tek, hojo in vodne športe.
– Pohorski hribi s smučišči in majhnimi jezeri: Lovrenško jezero, Črno jezero, Ribniško jezero. Neokrnjeni slapovi in jezera: slapovi Veliki in Mali Šumik, Lobnica,
– čudovit mestni park in mestna griča Piramida in Kalvarija,
– botanični vrtovi: Univerzitetni botanični vrt Maribor – Pivola, Botanični vrt TAL 2000,
– vinorodni griči s tremi turističnimi vinskimi cestami.
The publications available on EYE Webpage are licensed under a Creative Commons Attribution-Non-Commercial-Share Alike 4.0 International. This license allows you to copy, change, remix, distribute, present and perform the work only for non-commercial purposes.